Kôpun Kolminaisuuden Apostolinen ortodoksikirkko
Preester Enos Heinsoo

Kôpun Pyhän Kolminaisuuden apostolinen ortodoksikirkko on valmistunut v. 1873, mutta seurakunta perustettiin jo ennen kirkon rakentamista v. 1847. Kôpun kirkon rakentamisen alkuna oli arkkitehti G. Schellin v. 1871 valmistunut suunnitelma, jonka mukaan on rakennettu monia muitakin ortodoksikirkkoja (Urusten kirkko Pärnun maakunnassa, Öörikun ja Leisin kirkko Saarenmaalla ym.).

Kôpun kirkko on suuri ristikirkko. Se on erikoinen sikäli, että siinä ei ole laisinkaan kellotornia. Kirkkoon tulijoita tervehtii ainoastaan risti päätykolmion harjalta. Kôpun kirkko on rakennettu maakivistä ja se on osittain rapattu. Kirkko on barokkihenkinen. Samaan tyyliin on rakennettu myös sen mahtavat kupolit. Kirkossa on Kôpussa syntyneen Viron apostolis-ortodoksisen kirkon ensimmäisen piispan Platonin (Paul Kulbuschin) muistotaulu. Seurakunta toimii edelleen.

Seurakunnan papit kautta aikosen

Joann Mutovozov 28.05.1848 - 31.08.1850
Joann Mutovozov 04.11.1850 - 08.10.1853
Dimitri Menz`ikov 08.10.1853 - 20.01.1856
Vassili Zadvinski 20.01.1856 - 08.10.1858
Andrei Soome 22.10.1858 - 10.12.1863
Stefan Zverev 21.11.1863 - 01.09.1870
Pavel Verhoustinski 21.04.1871 - 16.09.1892
Joann Sepp 25.10.1892 - 01.06.1893
Kapiton Lebedev 22.06.1893 - 21.02.1900
Al-der Paklär 1900 - 02.12.1904
Al-der Leets 01.01.1905 - 30.05.1914
Karp Eberling 19.07.1914 - 1917
Teodor Troitski 01.01.1917 - 15.12.1930
Mihail Pops 07.01.1931 - 05.1931
Mihail Raab 30.05.1931 - 06.12.1932
Joann Allik 24.12.1932 - 1933
Mihail Tapp 23.05.1933 - 07.02.1935
Peeter Vainola 07.02.1935 - 15.05.1936
Joann Kraav 15.05.1936 - 15.10.1936
Pavel Sokolov 15.10.1936 - 01.04.1940
Nikolai Laiuste 02.04.1940 - 1941
Ilja Adamov 22.10.1941 - 1942
Al-der Uudelepp 19.05.1942 - 24.12.1957
Feliks Remberg 24.12.1957 - 19.04.1961
Vassili Väinloo 26.11.1962 - 20.12.1966
Nikolai Bez`anitski 20.12.1966 - 03.12.1989
Ardalion Keskküla 1999 - 2007
Enos Heinsoo 2007